
Podobne wpisy

Drugi wariant zwalczania Varroa destructor tymolem połączonym z kwasem mrówkowym
Leczenie to stosuję po zakończeniu zakarmiania pszczół na zimę, czyli w drugiej połowie września. W praktyce, gdy wciąż mam drugi korpus nad rodnią, umieszczam w nim płytki nasączone samym kwasem mrówkowym. Po odparowaniu kwasu (ok. 5-7 dni) zdejmuję górne korpusy i usuwam kraty odgrodowe. Na wierzchu korpusów pozostawionych na zimowlę kładę dwie połówki płytek kanalikowych…

XXIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach i finał Małopolskiego Konkursu Pasiek
26 stycznia 2019 r. odbyła się XXIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach w ramach, której rozstrzygnięto Małopolski Konkurs Pasiek. Konkurs ten jest atrakcyjnym sposobem promowania pszczelarstwa i gospodarki pasiecznej. Organizatorzy konkursu mogą w ten sposób docenić rolę działalności pszczelarskiej na rzecz środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowania świadomości ekologicznej. Jednocześnie konkurs wpływa na kształtowanie…

Zastosowanie dozowników ceramicznych do aplikacji roztworu kwasu szczawiowego z wodą w walce z Varroa destructor
Warroza – choroba pasożytnicza wywoływana przez roztocza Varroa destructor stanowi jedną z głównych przyczyn wymierania rodzin pszczelich, co roku generując dotkliwe straty w branży pszczelarskiej. Stosowanie kwasu szczawiowego jako naturalnego i skutecznego sposobu na walkę z warrozą jest rekomendowane przez sporą część ekspertów, szczególnie w ekologicznych gospodarstwach pasiecznych. W przeciwieństwie do niektórych środków chemicznych nie…

Innowacyjny sposób dozowania tymolu w zwalczaniu Varroa Destructor w ulach
Wiosenne podsumowanie leczenia pszczół tymolem Jesienią podjąłem kolejne wyzwanie w walce z Varroa destructor – zastosowałem eksperymentalny sposób dozowania tymolu. Dziś, wraz z nadejściem wiosny, mogę z dumą ogłosić: wszystkie nasze rodziny pszczele przetrwały zimę i są w bardo dobrej kondycji. Również nie widać żadnych chorób. To dla mnie kolejne potwierdzenie, że ekologiczne metody są…
Charakterystyka płytek ceramicznych stosowanych jako dozowniki do zwalczania warroa destructor
W związku z dużym zainteresowaniem płytkami ceramicznymi, których jestem producentem, chciałbym Państwu przybliżyć niektóre własności fizyko-chemiczne mojego produktu. Płytki formowane są metodą próżniową, a następnie wyciskane pod dużym ciśnieniem, tak, że ziarna minerałów stykają się maksymalnie upakowane w swojej objętości tworząc mikropory i mikrokapilary o przekroju poniżej 0,001 mm. Porowatość płytki stanowi ok. 11% jej…

Ceramiczne dozowniki kanalikowe do aplikacji roztworów kwasu szczawiowego z wodą w walce z VARROA DESTRUCTOR.
Obecny rok w Cegielni Jankowa zaowocował opracowaniem i wyprodukowaniem ceramicznych dozowników kanalikowych CUR-VARRO, które stanowić będą nowe oręże w skutecznej, a co najważniejsze ekologicznej walce z chorobą warrozy. W poniższym artykule przedstawię zainteresowanym czytelnikom-pszczelarzom w jaki sposób przeprowadzam leczenie pszczół w okresie jesiennym. Skupię się tutaj na wykorzystaniu kwasu szczawiowego, gdyż to właśnie z tym…