Zwalczanie warrozy po zakarmieniu pszczół na zimę
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
26 stycznia 2019 r. odbyła się XXIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach w ramach, której rozstrzygnięto Małopolski Konkurs Pasiek. Konkurs ten jest atrakcyjnym sposobem promowania pszczelarstwa i gospodarki pasiecznej. Organizatorzy konkursu mogą w ten sposób docenić rolę działalności pszczelarskiej na rzecz środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowania świadomości ekologicznej. Jednocześnie konkurs wpływa na kształtowanie…
Od kilkunastu lat prowadzę gospodarstwo pasieczne ok. 80-100 ulowe. W mojej małej cegielni przeprowadziłem różne próby laboratoryjne, które dały wytyczne do opracowania nowatorskiej , próżniowej technologii produkcji płytek ceramicznych o odpowiednich parametrach, spełniających rolę dozowników cieczy. Niewątpliwie ma tutaj duży wpływ odpowiedni skład granulometryczny zastosowanych minerałów, jego upakowanie oraz nadanie kierunku uporządkowania powstałych kapilar….
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się w maleńkich, kolorowych granulkach zbieranych przez pszczoły? To pyłek pszczeli, zwany również pyłkiem kwiatowym, jeden z najbardziej fascynujących i bogatych w składniki odżywcze produktów natury. Często określany mianem „bomby witaminowej”, pyłek pszczeli to prawdziwe złoto z ula, które może znacząco wzbogacić Twoją dietę i wspomóc zdrowie na wielu…
Leczenie to stosuję po zakończeniu zakarmiania pszczół na zimę, czyli w drugiej połowie września. W praktyce, gdy wciąż mam drugi korpus nad rodnią, umieszczam w nim płytki nasączone samym kwasem mrówkowym. Po odparowaniu kwasu, ok. 4-5 dnia, usuwam płytki z ula. W następnych dniach zdejmuję górne korpusy i usuwam kraty odgrodowe. Na wierzchu korpusów pozostawionych…
Wiosenne podsumowanie leczenia pszczół tymolem Jesienią podjąłem kolejne wyzwanie w walce z Varroa destructor – zastosowałem eksperymentalny sposób dozowania tymolu. Dziś, wraz z nadejściem wiosny, mogę z dumą ogłosić: wszystkie nasze rodziny pszczele przetrwały zimę i są w bardo dobrej kondycji. Również nie widać żadnych chorób. To dla mnie kolejne potwierdzenie, że ekologiczne metody są…