Zwalczanie warrozy po zakarmieniu pszczół na zimę
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
Od kilkunastu lat prowadzę gospodarstwo pasieczne ok. 80-100 ulowe. W mojej małej cegielni przeprowadziłem różne próby laboratoryjne, które dały wytyczne do opracowania nowatorskiej , próżniowej technologii produkcji płytek ceramicznych o odpowiednich parametrach, spełniających rolę dozowników cieczy. Niewątpliwie ma tutaj duży wpływ odpowiedni skład granulometryczny zastosowanych minerałów, jego upakowanie oraz nadanie kierunku uporządkowania powstałych kapilar….
W związku z bardzo licznymi zapytaniami o szczegóły stosowania dozowników ceramicznych w ulach w zwalczaniu pasożyta varroa destruktor, chciałbym zainteresowanym przedstawić mój sposób postępowania. Podkreślam, że nie należy tego odbierać jako instrukcję obsługi, ponieważ każdy prowadzi gospodarkę pasieczną na swój sposób i powinien posiadać wiedzę na temat bezpiecznego stosowania kwasów organicznych w pszczelarstwie wg licznych…
Wiosenne podsumowanie leczenia pszczół tymolem Jesienią podjąłem kolejne wyzwanie w walce z Varroa destructor – zastosowałem eksperymentalny sposób dozowania tymolu. Dziś, wraz z nadejściem wiosny, mogę z dumą ogłosić: wszystkie nasze rodziny pszczele przetrwały zimę i są w bardo dobrej kondycji. Również nie widać żadnych chorób. To dla mnie kolejne potwierdzenie, że ekologiczne metody są…
Warroza – choroba pasożytnicza wywoływana przez roztocza Varroa destructor stanowi jedną z głównych przyczyn wymierania rodzin pszczelich, co roku generując dotkliwe straty w branży pszczelarskiej. Stosowanie kwasu szczawiowego jako naturalnego i skutecznego sposobu na walkę z warrozą jest rekomendowane przez sporą część ekspertów, szczególnie w ekologicznych gospodarstwach pasiecznych. W przeciwieństwie do niektórych środków chemicznych nie…
Leczenie to stosuję po zakończeniu zakarmiania pszczół na zimę, czyli w drugiej połowie września. W praktyce, gdy wciąż mam drugi korpus nad rodnią, umieszczam w nim płytki nasączone samym kwasem mrówkowym. Po odparowaniu kwasu, ok. 4-5 dnia, usuwam płytki z ula. W następnych dniach zdejmuję górne korpusy i usuwam kraty odgrodowe. Na wierzchu korpusów pozostawionych…