Zwalczanie warrozy po zakarmieniu pszczół na zimę
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego zastosowanie krążków ceramicznych o pojemności około 20ml nasączonych kwasem mrówkowym 85%.
Obecny rok w Cegielni Jankowa zaowocował opracowaniem i wyprodukowaniem ceramicznych dozowników kanalikowych CUR-VARRO, które stanowić będą nowe oręże w skutecznej, a co najważniejsze ekologicznej walce z chorobą warrozy. W poniższym artykule przedstawię zainteresowanym czytelnikom-pszczelarzom w jaki sposób przeprowadzam leczenie pszczół w okresie jesiennym. Skupię się tutaj na wykorzystaniu kwasu szczawiowego, gdyż to właśnie z tym…
Wiosenne podsumowanie leczenia pszczół tymolem Jesienią podjąłem kolejne wyzwanie w walce z Varroa destructor – zastosowałem eksperymentalny sposób dozowania tymolu. Dziś, wraz z nadejściem wiosny, mogę z dumą ogłosić: wszystkie nasze rodziny pszczele przetrwały zimę i są w bardo dobrej kondycji. Również nie widać żadnych chorób. To dla mnie kolejne potwierdzenie, że ekologiczne metody są…
W związku z bardzo licznymi zapytaniami o szczegóły stosowania dozowników ceramicznych w ulach w zwalczaniu pasożyta varroa destruktor, chciałbym zainteresowanym przedstawić mój sposób postępowania. Podkreślam, że nie należy tego odbierać jako instrukcję obsługi, ponieważ każdy prowadzi gospodarkę pasieczną na swój sposób i powinien posiadać wiedzę na temat bezpiecznego stosowania kwasów organicznych w pszczelarstwie wg licznych…
26 stycznia 2019 r. odbyła się XXIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach w ramach, której rozstrzygnięto Małopolski Konkurs Pasiek. Konkurs ten jest atrakcyjnym sposobem promowania pszczelarstwa i gospodarki pasiecznej. Organizatorzy konkursu mogą w ten sposób docenić rolę działalności pszczelarskiej na rzecz środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju oraz kształtowania świadomości ekologicznej. Jednocześnie konkurs wpływa na kształtowanie…
Od kilkunastu lat prowadzę gospodarstwo pasieczne ok. 80-100 ulowe. W mojej małej cegielni przeprowadziłem różne próby laboratoryjne, które dały wytyczne do opracowania nowatorskiej , próżniowej technologii produkcji płytek ceramicznych o odpowiednich parametrach, spełniających rolę dozowników cieczy. Niewątpliwie ma tutaj duży wpływ odpowiedni skład granulometryczny zastosowanych minerałów, jego upakowanie oraz nadanie kierunku uporządkowania powstałych kapilar….
W związku z dużym zainteresowaniem płytkami ceramicznymi, których jestem producentem, chciałbym Państwu przybliżyć niektóre własności fizyko-chemiczne mojego produktu. Płytki formowane są metodą próżniową, a następnie wyciskane pod dużym ciśnieniem, tak, że ziarna minerałów stykają się maksymalnie upakowane w swojej objętości tworząc mikropory i mikrokapilary o przekroju poniżej 0,001 mm. Porowatość płytki stanowi ok. 11% jej…